Updated list of Class of 2022 college commitments from Southwest Washington

Here is the list of 191 high school Class of 2022 graduates in the region who have signed to joined college athletic programs. This list will be updated as new signees announce decisions.

Battle Ground (12)

Kelly Monaghan, softball, Eastern Oregon

Haylee Newton, softball, Clark College

Cady Gruenberg, softball, Eastern Oregon

Livingston Gruenberg, softball, Eastern Oregon

Emma Elliott, softball, Willamette

Josh Baldwin, baseball, Everett CC

Alex Salinas, golf, Multnomah University

Zach Hauser, baseball, University of Utah

Braeden Getch, baseball, Clark College

Owen Wann, football, Eastern Oregon

Miranda Maudlin, volleyball, Shoreline CC

Madison Enright, soccer, Lower Columbia College

Camas (15)

Maya Parman, soccer, Seattle Pacific

Lily Loughney, soccer, San Francisco

Emerson Grafton, soccer, Idaho State

Jairus Phillips, football, Central Washington

Chloe Asciutto, volleyball, Western Washington

Stephen Behil, basketball, Whitworth University

Noah Christensen, football, Southern Oregon

Charli Grafton, soccer, University of Southern Indiana

Samantha Guffey, basketball, Austin College

Ethan Hubbell, baseball, Everett College

Jairus Phillips, football, Central Washington

Hudson Schneider, track and field, Clark College

Kade Drake, soccer, Clark College

Justin Taylor, baseball, Clark College

Tyson Jacobson, football, Idaho

Castle Rock (4)

Chance Naugle, football, Rocky Mountain College

Jenna Lee, softball, Centralia College

Peyton Kessler, softball, Central Washington

Hayden Curtiss, football, Tabor College (Kans.)

Central Catholic (1)

Payton Allen, basketball, Dominican (Ill.) University

Columbia-White Salmon (1)

Hannah Polkinghorn, track and field, Western Washington

Columbia Adventist (2)

Treylin Hart, soccer, Clark College

Daniela Valderrama, cross country, Clark College

Columbia River (15)

Sam Boyle, baseball, Washington

Alex Brown, soccer, Seattle Pacific

Sydney Johnson, soccer, Southern Oregon

Robert Boanca-Vlad, diving, Cal State Bakersfield

Caroline Hansen, volleyball, Western Washington

Dylan Kier, football, College of the Siskiyous

Taylor McRae, softball, University of British Columbia

Rylie Reeves, beach volleyball, San Francisco

Sophia Reyes, softball, Clackamas CC

Sydney Sims, track and field, Westminster College

James Myles, track and field, Clark College

Dakari Richmond, track and field, Clark College

Madeline Morgan, cross country/track and field, Clark College

Casey Struckmeier, baseball, Linfield

Elliot McClafferty, soccer, Warner Pacific

Evergreen (2)

Grace Twiss, track and field, Central Washington

Jordan Baum, football, Hudson Valley Community College

Fort Vancouver (5)

Dylan Brooks-Minck, baseball, Bellevue College

Rose Ugbinada, bowling, Alabama A&M

Shelby Willett, alpine skiing, Central Oregon CC

Jesse Mumm, football, Lewis & Clark

Morlai Sesay, soccer, Clark College

Heritage (7)

Nikki Scott, baseball, St. Martin’s

Makenzie Misner, softball, Columbia Basin

Jack Warren, football, Lewis & Clark

Ryland Taylor, baseball, College of the Siskiyous

Stephanie Jardon-Llanos, soccer, Clark College

Zachary Scala, cross country, Clark College

Freya Strathman, softball, Shoreline College

Hockinson (17)

Hale Prior, football Stetson University

Grace Abbott, soccer, Adams State University

Molly Romanchock, soccer, Lower Columbia College

Maggie Skinner, softball, Clark College

Ellie Ritter, soccer, Northwest Nazarene University

Kylie Ritter, basketball, George Fox University

Kyla Muller, volleyball, Rocky Mountain College

Nora Roscoe, cross country/track and field, Clark College

Gracie Birkinbine, cross country/track and field, Clark College

Amanda Jeschke, soccer, Clark College

Cody Wheeler, football/track and field, Whitworth

Garrett Ledoux, rugby, Central Washington

AJ Domingos, football, Eastern Oregon

Andre Northrup, football, Western Oregon

Trey Williams, baseball, Corban University

Kasen Goleman, football, College of Idaho

Kenyon Johnson, football, Southern Oregon

Hudson’s Bay (6)

Ada Owens, cross country/track and field, Clark College

Connor LaRue, cross country/track and field, Clackamas CC

Gustavo Gonzalez, cross country, Clark College

Kayden Gonzales, football/track and field, Willamette

Rosalind Holt, soccer, Green River College

Natalie Malagon, soccer, Green River College

Kalama (7)

Paige Chinchen, volleyball, Lower Columbia College

Noah Imboden, baseball, Lower Columbia College

Keaton Fisher, baseball, Everett College

Todd Tabor, golf, Ottawa University (Ariz.)

Preston Armstrong, football, University of Puget Sound

Jackson Esary, basketball, University of Providence

Melanie Martinez, soccer, Clark College

Kelso (10)

Natalie Fraley, basketball, Utah State

Stanley Johnson, track and field, Clark College

David Mirenta, cross country/track and field, Clark College

Evan Williams, cross country/track and field, Clark College

Norman Hartman, cross country, Clark College

Erin Tack, track and field, Arizona

Bella Hadaller, volleyball, Hawaii-Hilo

Hunter Letteer, football, Whitman

Michael Hause, football, Pacific Lutheran

Addi Schierscher, soccer, Lower Columbia College

La Center (4)

Amie Russell, volleyball, Lower Columbia College

Austin Mattson, wrestling, Corban University

Kylee Stephens, basketball, Multnomah University

Breanna Normine, softball, Grays Harbor College

Mountain View (11)

Casen Reed, baseball, Linfield

CJ Hamblin, wrestling, Oregon State

Ellie White, soccer, Colorado Mesa

Gavin James-Dues, football, University of Rochester

Mary Fogg, softball, Quinnipiac

Peyton DeSantis, track and field, Clark College

Jayden Rippelmeyer, baseball, Clark College

Jasmine Bates, track and field, Clark College

Trinity King, softball, Clark College

Zak Gable, football, Pacific Lutheran

Zuriel Guzman, soccer, Clark College

Prairie (23)

Kara Mattson, track and field, University of Montana

Reece Walling, baseball, Washington State

Alek Richter, track and field, Corbin University

Myles Greener, rugby, Central Washington

Izzy Duncan, rugby, Western Washington

Preston Slamp, soccer, Clark College

Hayden Rose, basketball, Portland CC

Jordan Peterson, basketball, Whitworth College

Ayanna Zeno, volleyball, Clackamas CC

Hannah Loyd, cheer, Washington State

Ashley Leinbach, dance, Ava Maria (Fla.)

Elle Campbell, cheer, Linfield

Juliann Lindsey, softball, Clark College

Kai Fraly, softball, Clark College

Abbey Bishop, softball, Clackamas CC

Thor Stepina, football, Western Montana

Melenna Blunk, softball, Edmonds College

Pravina Blunk, softball, Edmonds College

Olivia Jones, soccer, Southern Oregon

Colin Schiller, baseball, Mt. Hood CC

Emily Anderson, cross country, Clark College

Morgan Hill, cross country, Clark College

R.A. Long (3)

Y Ta, volleyball, Lower Columbia College

Jamond Harris, football, Pacific Lutheran

Aaron Ofstun, basketball, Regis University

Ridgefield (9)

Jakob Braunstein, track and field, Minot State

Morgan Harter, volleyball, Northwest University

Emily Vossenkuhl, volleyball, Western Washington

Connor Delamarter, football, George Fox

Henry Hughes, basketball, Lower Columbia

Mara Schwenneker, cross country/track and field, Clark College

Ty Snider, football, Central Washington

Alissa Wallway, softball, Chemeketa CC

Paytn Barnette, soccer, Embry-Riddle

Seton Catholic (2)

Lance Stuck, football, Rensselaer Polytechnic Institute (N.Y.)

David Moore, soccer, Liberty University

Skyview (14)

Eric Albios, baseball, Linfield

Tanner Beaman, football, Portland State

Tyler Howard, baseball, University of Portland

Colton Looney, basketball, Whitworth

Gabe Martin, football, Montana Tech

Kyle Memarian, baseball, Everett College

Paige Miller, soccer, Lower Columbia College

Hezephaniah Po Ching, football, Valley City State University

Tyra Schaub, volleyball, Gonzaga

Avalon Watkins, volleyball, South Puget Sound CC

Natalie Pugh, cross country, Clark College

Evan Hebblethwaite, cross country, Clark College

Skylar Groesbeck, basketball/softball, Clackamas CC

Fedya Henrichs-Tarasenkov, football, Portland State

Union (14)

Bailee Boltz, softball, William Penn University

Ashley Griffith, softball, Trinity International University

Jacob Miklas, soccer, South Dakota School of Mines

Olivia Euverman, soccer, Southern Oregon

Jordan Conrad, soccer, Montana State Billings

Kendall Clark, beach volleyball, University of Oregon

Bryson Metz, basketball, University of Vanguard

Ariel Ammentorp, track and field, University of Nebraska

Tobias Merriweather, football, University of Notre Dame

Korey Bozovich, football, Eastern Washington University

Alexander Fisch, football, University of Puget Sound

Dylan Dalgord, wrestling, University of Central Missouri

Kamryn Buck, softball, Briar Cliff University (Iowa)

Hakim Nizam, soccer, St. Martin’s University

Washougal (3)

Jaiden Bea, basketball, Idaho

Savea Mansfield, basketball, South Dakota School of Mines

Lillian Mucha, soccer, Clark College

Woodland (5)

Joran Lamoreaux, cross country, North Dakota School of the Mines

Aidan Rivers, cross country, North Dakota School of the Mines

Leanna Russell, softball, Lower Columbia College

Daymon Gressett, football, Pacific Lutheran

Cody Yoder, volleyball, Culver-Stockton College

Scroll to top