Top girls track and field marks in Southwest Washington this season

Top high school girls track and field marks this season in Southwest Washington (through April 27).

Source: Athletic.net

100 meters

1. Brinley Jackson (Union) 12.49

2. Shaela Bradley (La Center) 12.64

3. Hannah Polkinghorn (Columbia-White Salmon) 12.88

200 meters

1. Shaela Bradley (La Center) 25.98

2. Hannah Polkinghorn (Columbia-White Salmon) 26.37

3. Brinley Jackson (Union) 26.79

400 meters

1. Shaela Bradley (La Center) 1:01.30

2. Makayla Fies (Columbia-White Salmon) 1:01.91

3. Brinley Jackson (Union) 1:02.03

800 meters

1. Lara Carrion (Seton Catholic) 2:24.85

2. Elle Thomas (Washougal) 2:25.27

3. Jamie Maas (Washougal) 2:25.82

1,600 meters

1. Elle Thomas (Washougal) 5:13.10

2. Lara Carrion (Seton Catholic) 5:14.73

3. Sydney Boothby (Washougal) 5:17.18

3,200 meters

1. Elle Thomas (Washougal) 11:19.55

2. Lara Carrion (Seton Catholic) 11:56.54

3. Sydnee Boothby (Washougal) 12;06.95

100 hurdles

1. Lucy George (Woodland) 15.44

2. Kara Mattson (Prairie) 15.58

3. Ada Owens (Hudson’s Bay) 17.59

300 hurdles

1. Kara Mattson (Prairie) 46.89

2. Chanele Reyes (Columbia-White Salmon) 49.76

3. Andrea Johnson (Battle Ground) 49.89

400 relay

1. Columbia-White Salmon 52.44

2. Kalama 52.60

3. Washougal 53.14

800 relay

1. Union 1:52.68

2. Kalama 1:53.33

3. Mark Morris 1:53.88

1,600 relay

1. Columbia River 4:20.99

2. Columbia-White Salmon 4:20.02

3. La Center 4:21.33

Shot put

1. Ariel Ammentorp (Union) 38-1.5

2. Lucy George (Woodland) 37-10.5

3. Harling Flores (Ridgefield) 35-10.5

Discus

1. Mykala Preston (Mountain View) 115-8

2. Hannah Kim (Camas) 103-3

3. Katie Peneueta (Heritage) 99-9

Javelin

1. Erin Tack (Kelso) 141-2

2. Bella Hadaller (Kelso) 123-8

3. Natalie Fraley (Kelso) 120-3

Long jump

1. Lucy George (Woodland) 17-2.5

2. Kara Mattson (Prairie) 16-11.5

3. Shaela Bradley (La Center) 16-9.5

Triple jump

1. Cecilia Fox-Middleton (Skyview) 35-3

2. Cassie Macnab (Stevenson) 33-5.75

3. Kennedy Huesties (Woodland) 33-2.5

High jump

1. Lucy George (Woodland) 5-6

2. Paige Kessler (Castle Rock) 5-5

2. Five jumpers 5-0

Pole vault

1. Shea McGee (Camas) 11-0

2. Grace Hopkins (Columbia River) 9-0

3. Emberlynn Mack (Union) 8-9

Scroll to top