Top boys track and field marks this season in Southwest Washington

Top high school boys track and field marks this season in Southwest Washington (through April 27).

Source: Athletic.net

100 meters

1. Isaiah Speer (Camas) 11.25

2. Tobias Merriweather (Union) 11.36

3. Kasen Dubke (Kalama) 11.46

200 meters

1. Isaiah Speer (Camas) 23.11

2. Benjamin Haywood (Union) 23.34

3. Brig Griffin (Washougal) 23.42

400 meters

1. Max Eline (Seton Catholic) 53.76

2. Benjamin Haywood (Union) 54.05

3. Colby Cook (Castle Rock) 54.65

800 meters

1. Evan Jenkins (Camas) 1:59.32

2. Addison Smee (Kalama) 2:03.01

3. Timothy Bradshaw (Ridgefield) 2:04.15

1,600 meters

1. Addison Smee (Kalama) 4:30.00

2. Trevan Bischoff (Hockinson) 4:31.85

3. Joseph Blanshan (La Center) 4:32.34

3,200 meters

1. Joseph Blanshan (La Center) 9:47.86

2. Joshua Saeman (Hockinson) 10:01.07

3. Joran Lamoreaux (Woodland) 10:06.01

110 hurdles

1. Aiden Wise (Ridgefield) 15.04

2. Carson Shepard (Union) 15.21

3. Kenneth Ogbeama (Prairie) 16.00

300 hurdles

1. Cason Shepard (Union) 40.06

2. Kasen Dubke (Kalama) 40.96

3. Aiden Wise (Ridgefield) 41.40

400 relay

1. Camas 44.69

2. Battle Ground 45.51

3. Columbia River 46.10

1,600 relay

1. Camas 3:41.79

2. Seton Catholic 3:44.60

3. Ridgefield 3:45.84

Shot put

1. Jason Bowman (Woodland) 53-10.5

2. Garret Bernt (Stevenson) 53-1

3. Joseph Landerholm (Ridgefield) 52-8.5

Discus

1. Garret Bernt (Stevenson) 167-5

2. Joseph Landerholm (Ridgefield) 148-0

3. Jason Bowman (Woodland) 143-4.5

Javelin

1. Nathan Anderson (Kalama) 171-6.5

2. Jason Bowman (Woodland) 166-11.5

3. Cody Wheeler (Hockinson) 164-10

Long jump

1. Deacon Dietz (Mark Morris) 20-11

2. Kenyon Johnson (Hockinson) 20-3.5

3. Brig Griffin (Washougal) 20-2

Triple jump

1. Hudson Schneider (Camas) 40-10.5

2. Trent Miller (Ridgefield) 40-3.5

3. Hewson Nguyen (RA Long) 40-3

High jump

1. Isaac Trigsted (Castle Rock) 5-10

1. Benjamin Haywood (Union) 5-10

1. Hudson Schnedier (Camas) 5-10

Pole vault

1. Judeah Sanders (Woodland) 14-0

1. Levi Williams (Columbia River) 14-0

3. Royce Pascua-Aganon (Skyview) 13-6

Scroll to top