High School Sports

Adjusted RPI and regional round projected matchups, boys basketball 4A-1A

Today through Saturday night, we’ll be updating the RPI rankings, removing teams that have been eliminated.  Now, we start projecting what next week’s regional matchups might look like.

For teams still playing game to qualify for state, we grabbed team with higher RPI to place into projected matchups.

We will be updating this once again throughout Saturday evening. Pairings will be set by the WIAA Sunday morning.

Class 4A

ADJUSTED RPI AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

All 16 berths have been clinched

  1. Union
  2. Glacier Peak
  3. Mount Si
  4. Central Valley
  5. Federal Way
  6. West Valley-Yakima
  7. Auburn
  8. Gonzaga Prep
  9. Sumner
  10. Olympia
  11. Skyview
  12. Battle Ground
  13. Inglemoor
  14. Jackson
  15. Eastmont
  16. Kentwood

PROJECTED PAIRINGS AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

Winner to state quarterfinals; loser to round of 12 at Tacoma Dome

(8) Gonzaga Prep vs. (1) Union

(7) Auburn vs. (2) Glacier Peak

(6) West Valley-Yakima vs. (3) Mount Si

(5) Federal Way vs. (4) Central Valley

Winners to round of 12 at Tacoma Dome; losers out

(16) Kentwood vs. (9) Sumner

(15) Eastmont vs. (10) Olympia

(14) Jackson vs. (11) Skyview

(13) Inglemoor vs. (12) Battle Ground

Class 3A

ADJUSTED RPI AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

All 16 berths have been clinched

  1. Eastside Catholic
  2. Wilson
  3. Marysville-Pilchuck
  4. Garfield
  5. Evergreen
  6. Kamiakin
  7. O’Dea
  8. Mt. Spokane
  9. Seattle Prep
  10. Mount Tahoma
  11. Shorecrest
  12. Lincoln
  13. Rainier Beach
  14. Marysville-Getchell
  15. Central Kitsap
  16. Spanaway Lake

PROJECTED PAIRINGS AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

Winner to state quarterfinals; loser to round of 12 at Tacoma Dome

(8) Mt. Spokane vs. (1) Eastside Catholic

(7) O’Dea vs. (2) Wilson

(6) Kamiakin vs. (3) Marysville-Pilchuck

(5) Evergreen vs. (4) Garfield

Winners to round of 12 at Tacoma Dome; losers out

(16) Spanaway Lake vs. (9) Seattle Prep

(15) Marysville-Getchell vs. (10) Mt. Tahoma

(14) Central Kitsap* vs. (11) Shorecrest

(13) Rainier Beach vs. (12) Lincoln

*-Central Kitsap/Marysville-Getchell swapped to avoid league matchup of Marysville-Getchell and Shorecrest

Class 2A

ADJUSTED RPI AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

All 16 berths have been clinched

  1. Lynden
  2. Toppenish
  3. North Kitsap
  4. Lindbergh
  5. White River
  6. Tumwater
  7. Clarkston
  8. Mountlake Terrace
  9. Black Hills
  10. Prosser
  11. Selah
  12. Lakewood
  13. Franklin Pierce
  14. Renton
  15. Clover Park
  16. Woodland

PROJECTED PAIRINGS AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

Winner to state quarterfinals; loser to round of 12 at Yakima SunDome

(8) Mountlake Terrace vs. (1) Lynden

(7) Clarkston vs. (2) Toppenish

(6) Tumwater vs. (3) North Kitsap

(5) White River vs. (4) Lindbergh

Winners to round of 12 at Yakima SunDome; losers out

(16) Woodland vs. (9) Black Hills

(15) Clover Park vs. (10) Prosser

(14) Renton vs. (11) Selah

(13) Franklin Pierce vs. (12) Lakewood

Class 1A

ADJUSTED RPI AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

All 16 berths have been clinched

  1. Seattle Academy
  2. Cashmere
  3. Zillah
  4. River View
  5. Bellevue Christian
  6. Lynden Christian
  7. King’s Way Christian
  8. Omak
  9. La Salle
  10. La Center
  11. Deer Park
  12. Meridian
  13. Vashon Island
  14. King’s
  15. Seton Catholic
  16. Bear Creek

PROJECTED PAIRINGS AS OF 9:41 A.M. SUNDAY

Winner to state quarterfinals; loser to round of 12 at Yakima SunDome

(8) Omak vs. (1) Seattle Academy

(7) King’s Way Christian vs. (2) Cashmere

(6) Lynden Christian vs. (3) Zillah

(5) Bellevue Christian vs. (4) River View

Winners to round of 12 at Yakima SunDome; losers out

(16) Seton Catholic* vs. (9) La Salle

(15) Bear Creek* vs. (10) La Center

(14) King’s vs. (11) Deer Park

(13)  Vashon Island vs. (12) Meridian

*-League matchup in 9-16 are generally avoided, so we swapped 15 and 16, Seton Catholic and Bear Creek

Comments