High School Sports

Central 2B League South Division girls soccer all-league team

All-league team as selected by league coaches: Overall MVP: Callie Lawrence, sr., Onalaska Offensive MVP: Marina Smith, sr., Toledo Defensive MVP: Brooke Milohov, sr., Kalama FIRST TEAM Alex Cleveland Barerra, sr., GK, Onalaska Haliegh Swofford, sr., […]

2B state quarterfinal football preview: Toledo vs. Kalama

Toledo (10-2) vs. Kalama (9-0) When: 7:30 p.m. Saturday Where: Kalama HS, 548 China Garden Rd., Kalama What: 2B state quarterfinal game Seeds: Toledo No. 8; Kalama No. 1. Broadcast info: None. Last week: Toledo beat […]

2A state quarterfinal football preview: Ridgefield vs. Squalicum

Ridgefield (11-0) vs. Squalicum (7-2) When: 3:30 p.m. Saturday Where: Civic Stadium, 1445 Puget St., Bellingham What: 2A state quarterfinal game Seeds: Ridgefield No. 5, Squalicum No. 4 Broadcast info: Online stream on N2 Media […]

4A state quarterfinal football preview: Camas vs. Kamiakin

Camas (7-4) vs. Kamiakin (11-0) When: 3 p.m. Saturday Where: Lampson Stadium, 841 NE 22nd Ave., Kennewick What: 4A state quarterfinal game Seeds: Camas No. 5; Kamiakin¬† No. 4 Broadcast info: Online stream at NFHS […]

1B Columbia Valley League volleyball all-league team

All-league team as selected by league coaches: MVP: Peyton Torrey, Mossyrock FIRST TEAM Peyton Dalton, Naselle Hailey Brooks, Mossyrock Brynn Tarabochia, Naselle Lanissa Amacher, Willapa Valley Paige Houghtelling, Mossyrock Lauryn McGough, Willapa Valley Kayin Shrives, Naselle SECOND TEAM Locals only -- […]

Jackson Esary of Kalama tops Central 2B League South Division football all-league team

All-league team as selected by league coaches: Offensive MVP: Jackson Esary (Kalama) Defensive MVP: Kolby Mozingo (Onalaska) FIRST TEAM Offense Wyatt Nef, QB, Toledo Gabe Moon, RB, Wahkiakum Marshall Haight, RB, Onalaska Geoffrey Glass, RB, Toledo Jack Doerty, WR, […]

Gracie Byrnes of R.A. Long tops 3A/2A Greater St. Helens League slowpitch softball all-league team

All-league team as selected by league coaches: League MVP: Gracie Byrnes, sr., R.A. Long FIRST TEAM Roxana Yuman, sr., P, Kelso Gabriela Ventura, jr., IF, Columbia River Mia Yanez, so., IF, Columbia River Sophia Soto, jr., […]

Jane Tewinkle of Columbia River tops 2A Greater St. Helens League girls swimming all-league team

All-league team as selected by league coaches: Swimmer of the year: Jane Tewinkel, sr., Columbia River FIRST TEAM Rylee Scharmann, sr., 200 free, Columbia River Rylee Berry, sr., 200 IM, Mark Morris Bree Gravel, jr., […]

Aubrey Horner of Mountain View tops 3A Greater St. Helens League girls swimming all-league team

All-league team as selected by league coaches: Swimmer of the year: Aubrey Horner, Mountain View FIRST TEAM Audrey Pentz, 200 free, Mountain View Haley Gunderson, 200 IM, Heritage Madison Wick, 50 free, Mountain View Kenzy Ward, […]

Campbell Deringer of Camas tops 4A Greater St. Helens League girls swimming all-league team

All-league team as selected by league coaches: Swimmer of the year: Campbell Deringer, Camas FIRST TEAM Nina Uchtmann, 200 free, Battle Ground Jean Lin, 200 IM, Union Annette Chang, 50 free, Union Joli Fong, 100 fly, […]

Scroll to top