High School Sports

Updates list of Class of 2022 college commitments from Southwest Washington

Here is the list of high school Class of 2022 graduatex in the region who have signed to joined college athletic programs. This list will be updated as new signees announce decisions Battle Ground Kelly Monaghan, softball, Eastern Oregon Haylee Newton, softball, Clark College Cady Gruenberg, softball, Eastern Oregon Livingston Gruenberg, softball, Eastern Oregon Emma […]

Central 2B League softball all-league team

All-league team as selected by league coaches: SOFTBALL Co-MVP: Karlee Von Moos, Adna; Bailey, Elwell, Rainier FIRST TEAM Brooklyn Loose, Adna Alex Cleveland-Barrera, Onalaska Abbie Marcil, Toledo Makinnley Byman, Toutle Lake Dylan Zigler, Onalaska Reigha Niemeyer, Wahkiakum Danika Hallom, Adna Olivia Earsley, Rainier Danie Tupuola, Napavine Kendell Humphrey, Adna Noamia Chavez, Toutle Lake Addison Hall, […]

Central 2B League baseball all-league team

All-league team as selected by league coaches: MVP: Jackson Cox, Toutle Lake FIRST TEAM Noah Imboden, Kalama Caiden Schultz, Toledo Zach Swanson, Toutle Lake Tristan Percival, Adna Connor Cox, Toutle Lake Gavin Parker, Napavine Keaton Fisher, Kalama Ashton Demarest, Napavine Dominic Curl, Wahkiakum Jeremy Larson, Onalaska Dylan Mills, Kalama Geoffrey Glass, Toledo Austin Chapman, Napavine […]

Hockinson’s Grace Phillips tops 2A Greater St. Helens League girls golf all-league team

All-league team as selected by league coaches:
MVP: Grace Phillips, Hockinson
FIRST TEAM
Zoe Jouwsma, Woodland
Kati Zillman, Washougal
Harli Witham, R.A. Long
Hailey Saeman, Hockinson
Brooklyn Gaston, Woodland
Kara Conditt, Woodland
SECOND TEAM
Ella He…

Columbia River’s Emma Lungwitz, Grace Rudi and Lauren Dreves tops 2A Greater St. Helens League girls tennis all-league team

All-league team as selected by league coaches: Singles player of the year: Emma Lungwitz, fr., Columbia River Doubles players of the year: Grace Rudi, sr./Lauren Dreves, so., Columbia River FIRST TEAM Singles Ari Domniti, sr., Columbia River Elisa Moore, sr., Washougal Molly Romanchock, sr., Hockinson Doubles Addie Chappelle, sr./Grace Abbott, sr., Hockinson Evie Wenger, so., […]

2A Greater St. Helens League girls track and field all-league team

All-league team as selected by league coaches: FIRST TEAM Emma Fisher, jr., 100, Mark Morris Emma Fisher, jr., 200, Mark Morris Jamie Maas, so., 400, Washougal Jamie Maas, so., 800, Washougal Elle Thomas, so., 1,600, Washougal Elle Thomas, so., 3,200, Washougal Breyelle Box, so., 100H, R.A. Long Ada Owens, sr., 300H, Hudson’s Bay Savea Mansfield, […]

2A Greater St. Helens League boys track and field all-league team

All-league team as selected by league coaches: FIRST TEAM Enzo Oliverio, jr., 100, Hockinson Enzo Oliverio, jr., 200, Hockinson Adam Williams, so., 400, Hudson’s Bay Timothy Bradshaw, jr., 800, Ridgefield Daniel Barna, sr., 1,600, Columbia River Daniel Barna, sr., 3,200, Columbia River Dakari Richmond, sr., 110H, Columbia River Cole Logan, sr., 300H, Woodland Jakob Braunstein, […]

Columbia River’s Alex Harris and Rosendo Gil tops 2A Greater St. Helens League boys soccer all-league team

All-league team as selected by league coaches: Offensive MVP: Alex Harris, jr., Columbia River Defensive MVP: Rosendo Gil, sr., Columbia River FIRST TEAM Alex Brown, sr., Columbia River Emmanuel Alvarez, sr., R.A. Long Jude Willis, sr., Ridgefield Abdoulie Juwara, sr., Fort Vancouver Morlai Sesay, sr., Fort Vancouver Musa Jatta, sr., Hockinson Elliot McClafferty, sr., Columbia […]

Ridgefield’s Mallory Vancleave tops 2A Greater St. Helens League softball all-league team

All-league team as selected by league coaches: MVP: Mallory Vancleave, so., Ridgefield. Offensive player of the year: Emily Foytack, so., Mark Morris Defensive player of the year: Jadyn Terry, jr., R.A. Long FIRST TEAM Sophia Reyes, sr., Columbia River Gabby Ventura, jr., Columbia River Lilli Seale, sr., Hockinson Elizabeth Peery, so., Ridgefield Bella Aspaas, sr., […]

Columbia River’s Sam Boyle and Chris Parking top 2A Greater St. Helens League baseball all-league team

All-league team as selected by league coaches: MVP: Chris Parkin, so., Columbia River Pitcher of the year: Sam Boyle, sr., Columbia River FIRST TEAM Casey Struckmeier, sr., P, Columbia River Ryne Jensen, sr., P, Hockinson Sebastian Laddusaw, jr., P, Hudson’s Bay Adam Deeney, sr., C, Columbia River Dillon Kirksey, jr., IF, Ridgefield Drew Harteloo, sr., […]

Scroll to top
Follow

Get every new post delivered to your Inbox

Join other followers: